Zrobotyzowane sprzątanie

Mycie paneli fotowoltaicznych

Strona główna » Oferta » Mycie paneli fotowoltaicznych
Mycie paneli  fotowoltaicznych

Panel podczas produkcji energii nie emituje żadnych zanieczyszczeń, przyczyniając się do uniknięcia emisji gazów cieplarnianych. Jego główną wadą jest to, że jego produkcja zależy od promieniowania słonecznego. Jednym z czynników, o którym dość rzadko się mówi, wpływającym na poziom uzysku energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, jest czystość paneli. Moduły w generatorach fotowoltaicznych w przeciwieństwie do szkleń elewacyjnych pracują pod odpowiednim kątem roboczym. Jest to dodatkowy czynnik przyczyniający się do szybszego osadzania się różnego rodzaju zanieczyszczeń i osadów.

W długich okresach bezdeszczowych, w zależności od warunków środowiskowych, na panelach gromadzą się zabrudzenia o dużej intensywności (np. warstwy kurzu i pyłków w okresie pylenia). Jeżeli pokrywają moduł w miarę równomiernie to zmniejsza się ilości energii elektrycznej produkowanej przez instalację. Jeżeli zabrudzenia są rozłożone nierównomiernie, np. przyramkowo w dolnej części modułów, to w zależności od ich ustawienia w generatorze (pionowo, poziomo), oprócz znacznego spadku wydajności instalacji zwiększa się ryzyko ich uszkodzenia. Z kolei zabrudzenia silnie przylegające do szyby, takie jak odchody ptaków, oprócz spadku wydajności instalacji, nieusuwane w dłuższym okresie mogą powodować uszkodzenia powłok funkcjonalnych, powstawanie gorących punktów, a w konsekwencji także stać się przyczyną uszkodzenia modułu. Dodatkowo panuje powszechne przekonanie wynikające z przekazów marketingowych, że instalacja fotowoltaiczna ulega samooczyszczaniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

Prawdą jest, że rzęsisty deszcz zazwyczaj usuwa dużą część zabrudzeń, zwłaszcza zalegającą grubszą warstwę kurzu, jednak moduł dzięki temu nie będzie w pełni czysty. Czasami same opady nanoszą wiele różnych szkodliwych substancji, które należy regularnie usuwać. Stale odkładające się i nieusuwane zanieczyszczenia mogą w krótkim czasie zmniejszyć wydajność ekranów, a w dłuższym czasie nawet całkowicie je zniszczyć. Brak cyklicznego czyszczenia całej instalacji 1–2 razy w roku ma istotny wpływ na zmniejszenie produkcji energii. Zarówno małe zabrudzenia, jak i wszelkie większe plamy w dużym stopniu przekładają się na zmniejszony uzysk energii

Czyszczenie paneli wykonujemy za pomocą wody demineralizowanej, którą otrzymujemy z maszyny wykorzystującej technologię do produkcji ultra czystej wody, wytwarzanej przez czterostopniowy system filtracji. Innowacyjna i przyjazna dla środowiska woda gwarantuje doskonałe wyniki czyszczenia na panelach fotowoltaicznych bez chemicznych detergentów. Ponieważ nie są używane żadne produkty chemiczne, wodę można bezpiecznie wylać do kanalizacji publicznej. Do mycia paneli posiadamy mobilną maszynę elektryczny lub spalinowy.

Cena za mycie paneli jest ustalana indywidualnie dla instalacji PV na spotkaniu.

  • Maszyna do mycia spalinowaMaszyna do mycia spalinowa
  • Maszyna do mycia elektrycznaMaszyna do mycia elektryczna
Maszy pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe
Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Szybki kontakt

skontaktuj się z nami

Olpur s.c

Al. Wojska Polskiego 30 A
10-229 Olsztyn

tel.: 501 212 968
e-mail: olpur@olpur.pl

Przewiń na górę